Saç Dökülmesini Nasıl Engelleyebilirsiniz?

Saç Dökülmesinin Nasıl Engelleneceğini Anlatan Blok Yazısı Görseli

Saçlarımız, gerek yaşın ilerlemesiyle gerekte stres, sinir gibi hislerin yaşanmasıyla sık sık dökülebilmektedir. Özellikle stres saç dökülmesinde en önemli etkendir. Stres, sinir, kaygı gibi durumlar saç dökülmesini çok hızlı ve agresif şekilde arttırmaktadır. Bunun yanında kafa derisinin yağlı olması, kadınlarda hamilelik gibi durumlar da saç dökülmesinde önemli bir katkıda bulunmaktadır.

Peki saç dökülmesinin önüne geçmek mümkün mü? Saç dökülmesini önlemek için satın alabileceğiniz birçok saç bakım ürünü vardır. Bu ürünlerin güvenilir olanları işe yarasa da kimyasal içermeyen yollarla da saç dökülmesinin önüne geçebilmek mümkün. Dökülmeyi kimyasal yollara başvurmadan halledebilmek için günlük yaşantınızda dikkat etmemiz ve alışkanlık haline getirmeniz gereken birkaç şey bulunmaktadır.

Beslenmeye Dikkat Etmek

Başta alakasız gibi dursa da, sağlıklı bir diyet saç dökülmesini önemli derecede durdurabilmektedir. Beslenme konusunda dikkat edilmesi gereken ilk şey tek yönlü beslenmeyi durdurmaktır.

Genellikle deniz ürünlerinde, çipura, levrek, somon gibi yağlı balıklarda oldukça sık bulunan Omega 3 saç dökülmesinin önlenmesinde birebirdir. Omega 3 saçtaki iltihaplanmayı önler. Dökülen saçların yerine çıkan saçların uzama süresini önemli ölçüde kısaltır. Omega 3 saçların sağlıklı ve dökülmeden büyümesinde önemli bir rol oynamaktadır. Bunun yanında Omega 3’ün tek yararı saç dökülmesine iyi gelmesi değildir. Omega 3 birçok konuda insan sağlığı için oldukça faydalı bir vitamindir.

Balıklardan alınan Omega 3’ün yanında saç dökülmesini önlemek için yüksek proteinli gıdalar da tüketmek gerekir. Kişi yeteri kadar protein almadığında saçların büyümesi durur ve bu durum zamanla dökülmeye yol açar. Beyaz et, kırmızı et ve deniz ürünlerinin yanı sıra. Mercimek, fasulye, nohut gibi baklagillerde de yüksek oranda protein bulunmaktadır. Protein kesinlikle tek bir gıdadan alınmamalı. Protein oranı zengin olan bakliyatlar da kesinlikle yapılacak diyete dahil edilmelidir.

Dut, çilek, böğürtlen gibi kırmızı meyvelerde içerdikleri yüksek antioksidan oranıyla saç dökülmesini engeller. Kırmızı meyvelerdeki yüksek antioksidanlar, saçtaki folikül enzimlerini bloklar. Bu sayede saçların sağlıklı bir şekilde büyümesine yardımcı olur.

Stresten Uzak Durmak

Stres, birçoğumuzun hayatında olan ve yine birçoğumuzun istemediği bir durumdur. Stres öylesine rahatsız edici bir durumdur ki saçlarımız stres durumuna dayanamaz. Ve oldukça agresif bir şekilde dökülmeye başlar. Bu durumun özellikle genç yaşlarda saç dökülmesini önemli ölçüde etkilemektedir. Neyse ki stres seviyemizi düşürmemizin birçok yolu bulunmaktadır.

Stresi düşürmenin en iyi ve en kesin yollarından biri hiç kuşkusuz spor yapmaktır. Spor vücuttaki dopamin ve mutluluk seviyesini arttırarak kişinin stresten uzak kalmasını sağlar. Spor yalnızca saçlarımıza ve vücudumuza değil aynı zamanda hayatımızı düzene sokmamızda da oldukça büyük katkıda bulunmaktadır. Günümüzde çoğu hekim hastalarına sporu tavsiye etmektedir.

Büyükşehirlerdeki hızlı ve rekabetçi yaşantı, insanlarda stresi çok büyük ölçüde arttırmaktadır. Bu nedenle park, bahçe, orman gibi yeşillik alanlarda zaman geçirerek bu durumunun önüne geçebilirsiniz. Hatta kalabalıktan, ses ve hava kirliliğinden biraz da olsa uzaklaşıp doğal bir alanda kafa dinlemek stresi önemli ölçüde azaltmak için etkili olacaktır.

Özellikle burada sayılan birçok tavsiye ve bu tavsiyelere benzer uygulamalar, herhangi bir yan ürün kullanmadan saç dökülmesini önleyebilmek için oldukça yararlıdır. Doğru beslenme, stresten olabildiğince uzak kalma, sosyal medyayı daha az kullanma gibi birçok faktör saçlarınızın sağlıklı büyümesine önemli ölçüde yardımcı olacaktır.

Saç Dökülmesine Protez Saç Çözümü

Kimi zaman gerek hormonal gerekse genetik nedenlerin etkisiyle saç dökülmesini engellemek mümkün olmaz. Bu durumda dökülmenin yarattığı kelleşmeyi çözmek gerekir. İşte bu noktada protez saçlar devreye girmektedir. Web sitemizde sunduğumuz kaliteli protez saç hizmetleri ile harika bir görünüme kavuşabilirsiniz. Tek yapmanız gereken sitemizde size en uygun olan protez saç sistemini seçip siparişi vermek. Hizmetlerimiz hakkında detaylı bilgi almak ve bize ulaşmak için buraya tıklayınız. Bizi Facebook sayfamız üzerinden takip etmek için buraya tıklayınız.