Protez Saç Nedir?

Protez Saç nedir, adlı blok yazımızın link görseli

Son zamanlarda protez saç tabirini sıklıkla duyuyoruz. Peki protez saç nedir? Protez saç, saç dökülmesi sorunu yaşayan kadın ve erkeklerde sorunlu bölgeyi kapatmak için insan saçından üretilen bir materyaldir. Kişiye özel olarak üretilen protez saç, oldukça doğal ve güzel sonuçlar vermektedir.

Saç dökülmesi hem kadın hem de erkeklerde sıklıkla görülen bir durumdur. Özellikle de erkeklerde belirli bir yaştan sonra saç dökülmesi neredeyse kaçınılmazdır. Saç dökülmesi nedeniyle açılan ve azalan saçlar özgüveni önemli ölçüde etkilemektedir. Protez saç da kişinin saç tipi, saç uzunluğu, saç rengi göz önüne alınarak tasarlanmakta, kişiye özel ve %100 doğal saçlarla üretilmektedir. Kişinin saçında seyrelmiş bölgeye özel solüsyon ve bantlarla yapıştırılmaktadır. Tamamen geri dönüşlüdür ve kişi istediği zaman protez saçını çıkarabilmektedir.

Protez Saç Kimler İçin Uygundur?

Saç dökülmesi yaşayan çoğu kişi protez saç ile çözüm bulmaktadır. Kadın erkek fark etmeksizin saç dökülmesinden ve bunun sonucunda kellikten muzdarip olan her yaştan insana protez saç uygulamaktadır. Cerrahi bir işlem gerektirmemesi ve geri dönüşlü olması protez saçı herkes için uygun hale getirmektedir

Saç dökülmesi genetik ya da çevresel nedenlerle olabilmektedir. Erkeklerde genelde yaşa bağlı saç dökülmesi görülebilmektedir. Troid, guatr, saç kıran hastalığı gibi hastalıklar ve kemoterapi de saç dökülmesine neden olabilir. Saç dökülmesinin nedenine bakmaksızın kalıcı, geçici ya da lokal saç dökülmesi yaşayan herkes saç protezi kullanabilir.

Kalıcı saç dökülmelerinin yanında geçici dökülmeler için de saç protezi kullanılmaktadır. Protezin yapısı altta kalan saçların uzamasına müsade etmektedir. Yani geçici saç dökülmesi yaşayan kişiler de saçları yeniden uzayana kadar protez kullanabilir.

Protez Saç Kimlere Önerilmez?

Saç protezi kullanımında önemli noktalardan biri de periyodik bakımları sağlamaktır. Bu nedenle bu bakımı sağlayamayacak yaşça küçük kişilere protez saç önerilmez. Kişinin en azından 12 yaşından büyük olması gerekir.

Tıpkı göz lensi gibi protez saçın da bazı bakımlara dikkat edilerek kullanılması gerekir. Kişinin bu bakımı yapamayacak bir düzeyde zihinsel engeli varsa protez kullanımı önerilmez.

Bunun dışında protez saç bazı cilt sorunları yaşayan kişiler için de uygun değildir. Kişinin egzama gibi bir cilt hastalığı ya da aşırı alerjik bir bünyesi varsa da protez saçtan uzak durulmaktadır.

Protez Saçın Uygulama Aşamaları Nelerdir?

Protez uygulamasına karar verildikten sonra uygulama aşamalarına geçilmektedir. Öncelikle kişinin saç kaybı yaşadığı bölgeye ve kendi saç özelliklerine bakılarak bir saç üretilmektedir. Protezin üretilmesinde kişinin kendi saç özellikleri önemlidir. Çünkü protez, gerçek insan saçı kullanılarak kişinin kendi saçına en uygun şekilde üretilmektedir.

Ölçülendirme adı verilen bu aşama protez saçın en önemli aşamasıdır. Kişinin saç yapısı, kafa yapısı, alnının şekli, yüz şekli gibi birçok unsur göz önüne alınarak bir tasarım yapılmaktadır. Saçın ne kadarlık kısmına protez yapılacağı da bu aşamada belirlenecektir.

Saçın monte edileceği zemin ise hava ve su geçirgenliğine sahip suni deri bir zemindir. Hazırlanan protez saçlar bu suni deri üzerine tek tek ekilir. Bu işlem elle tek tek yapılmaktadır. Saçlar monte edilirken kişinin saçının çıkış yönü dikkate alınarak mümkün olduğunca doğallık sağlanmaktadır.

İkinci aşama yerleştirme aşamasıdır. Ölçülendirme aşamasının başarısı yerleştirme aşamasının da başarısını etkilemektedir. Bu aşamada protez özel solüsyon ve bantlarla kafaya yerleştirilmektedir.

En son aşama ise tasarım aşamasıdır. Bu aşamada protez saç kesilerek ve şekillendirilerek yüze uygun hale getirilmektedir. Kişinin istekleri ve yüz yapısı göz önünde bulundurularak bu aşama tamamlanmaktadır. Bu aşamanın ardından kullanıcı yeni saçları ile hayatına devam eder.

Protez Saçın Avantajları

 • Protez saçın birçok avantajı bulunmaktadır. Öncelikle yüksek kalitedeki bir protez saçın hiçbir yan etkisi yoktur.
 • Uygulama sırasında ağrı ve sızı hissettirmez. Tamamen ağrısız ve rahat bir işlemdir.
 • Kişi istediğinde protezi çıkarır. Yani geri dönüşlüdür.
 • Protezin yerleştiği materyal hava ve su geçirgendir. Yani kullanım sırasında kişinin kendi derisi havasız kalmaz.
 • Saç dökülmesi geçici bir problemden dolayı oluşmuşsa protez altta kalan saçların üzerine yapışır ve altta kalan saçların uzamasını engellemez.
 • Protez ile denize veya havuza girmek, duş almak mümkündür.
 • Cerrahi bir işlem olmadığı için uygulama sırasında kişiye herhangi bir zarar vermez.
 • Protez kişinin istediği renkte ve şekilde hazırlanmaktadır.
 • Protez saça fön ile şekil vermek ve taramak mümkündür.
 • Tek seansta parlak ve gür saçlara ulaşmak mümkündür.
 • Kişinin özgüvenini olumlu etkiler ve daha mutlu hissetmesini sağlar.

Protez Saçın Ömrü Ne Kadardır?

Saç protezini yıllarca kullanmak mümkündür. Ancak kullanım ömrünü etkileyen en önemli faktörlerden biri de kalitedir. Protez ne kadar kaliteliyse kullanım ömrü de o kadar uzundur. Ayrıca kullanan kişinin özeni ve bakımı da kullanım ömrünü etkileyecektir. Doğru bir kullanımla kaliteli bir saç protezini 4-5 yıl kullanmak mümkündür.

Protez Saç Fiyatları

Saç dökülmesi sorunu yaşayan ve çözümü protezde bulan kişilerin en merak ettiği konulardan biri de fiyat bilgisidir. Saç protezi işlemi oldukça özel bir işlemdir. Yaptıracak olan kişinin cinsiyetine, dökülme miktarına, istediği tasarıma göre fiyatı da değişiklik gösterir. Ancak birçok çözüme göre oldukça avantajlı bir çözümdür.

Siz de daha iyi bir görünüme kavuşmak için protez yaptırmak istiyorsanız bize başvurabilirsiniz. Fiyat bilgisi ve diğer tüm sorularınız için bizimle iletişime geçebilirsiniz. Kaliteli Protez Saç Nasıl Olur? Yazımızı Okuyun