Protez Saç Mı? Peruk Mu?

Protez Saç mı Perukmu Hangisi Daha İyi Sorusunu Anlatan Blok Yazısı Görseli

Kellik genellikle genetik bir özellik olmakla beraber, stres ve psikolojik sorunlar ile beraber ortaya çıkan bir sorundur. Genellikle 30-40 yaş arası erkeklerle görünmekle beraber genetik ve stres durumlarına göre daha erken ortaya çıkabilmektedir. Birçok sektör ve uygulama günümüze kadar kelliğe karşı farklı çözümler aramışlardır. Saç protezleri ve peruklar da bu çözümlerdendir. Birçok kişi bu konuda protez saç mi peruk mu diye bir ikilem yaşamaktadır.

Saç boyaları ile başlayan kelliğe karşı çözüm yolları günümüzde modern tıbbın gelişmesi ile kişiye özel yapay saç yapımına kadar ilerlemiştir. Protez saç uygulaması ve peruk gibi uygulamalar ile kalıcı olmasa da etkili çözümler sağlanabilmektedir.

Protez saç uygulaması, yüzde yüz insan saçıyla kişiye özel tasarlanan ve 1 ila 4 yıl arasında bir kullanım süresine sahip olan yapay saç uygulamasıdır. Cinsiyet ve yaş fark etmeksizin kellik problemi yaşayan herekse uygulanabilmektedir. Kellik olan bölgeye özel olarak tasarlanarak yapıldığı için oldukça doğal bir görüntü oluşturmaktadır. Birçok kişi protez saç mı peruk mu tercih etmesi konusunda kararsız kalmaktadır. Bu sıkça yapılan bi karışıklık olsa da kellik problemi yaşayan birinin bu ikisi arasındaki farkı bilmesi çok önemlidir.

Görünüm

Protez saç mı peruk mu sorusunda görünüm büyük önem taşımaktadır. Peruk, kişiye özel olmayacak şekilde belirli standart ölçülere göre hazırlanmaktadır. Her kafa için özel bir tasarım ile uğraşılmadan genelin kullanacağı şekilde tasarlanmaktadır. Peruk için herhangi bir işlem gerekmez. Yani sadece satın alıp kafanıza geçirirsiniz.

Ancak protez saç hazır kalıpları da bulunan ama genelde kişiye özel tasarlanan bir materyaldir. Hazır kalıp protez saçlar peruklarla benzerlik gösterse de kişiye özel olanlar daha farklıdır. Kişiye özel protez saçlar peruğa nazaran daha doğal bir görünüm sağlamaktadır.

Kullanılan Materyaller

Peruk, genellikle yapay malzemeler kullanılarak üretilmektedir. Perukların çok az bir kısmı doğal insan saçı ile üretilmektedir. Bu durum başta görünen görüntünün uyumsuz ve doğallıktan uzak görünmesine sebep olur. Sonuç olarak kullanılan materyaller açısından protez saç mı peruk mu sorusunda peruk bir adım geridedir.

Üretim materyallerinin yapay olması ve doğal bir görünüm yansıtmaması, saçın kişinin istediği görüntüyle uyumsuz olmasına sebep olur. Protez saçların üretiminde ise yüzde yüz insan saçı kullanılmaktadır. Ve üretim materyalleri de aynı şekilde tamamen doğaldır. Kişi istediği doğal saç görüntüsünü protez saçlarda daha rahat yakalayabilmektedir.

Kullanım Şekli

Peruk, başa sabitlenerek kullanılmaktadır. Bu durum peruğun kullanımını oldukça zorlaştırmaktadır. Peruğu başa sabitlemenin zorluğu bir yana, gün içinde peruğun baştan düşmemesi için verilen çaba bir yanadır. Peruk hareket kabiliyetini oldukça kısıtladığı için kullanımı pek pratik değildir.

Protez saç mı peruk mu kolay kullanıma sahiptir diyorsanız bu kısım önemli. Peruğun aksine protez saçın kullanımı ve kullanım şekli oldukça kolay ve pratiktir. Protez saç başa özel sabitleyiciler ile yerleştirilmektedir. Bu durum ise gün içinde düşme ve çıkma derdinin ortadan kaybolmasına yol açar. Protez saç ile denize, havuza ve duşa girilebilmektedir ve protez saça şekil vermek daha kolaydır. Protez saç tamamen doğal bir ürün olduğu için kullanılırken saç derisine zarar vermemektedir.

Tüm bu maddeler peruk ile protez saç arasında ciddi bir fark olduğunun büyük bir kanıtıdır. Peruk ile protez saç arasında büyük bir fark vardır. Protez saç hem kullanım hem de görünüm açısından peruktan daha verimlidir. Doğal bir görünüm isteyen ve saçın uzun ömürlü olmasını isteyen biri kuşkusuz protez saçı tercih etmelidir.

Siz de protez saç mı peruk mu sorusunun cevabını protez saçtan yana kullandıysanız web sitemizi ziyaret ederek protez saç sistemlerimizden dilediğinizi seçebilirsiniz. Buraya tıklayarak bizimle iletişime geçebilir ve hizmetlerimiz hakkında detaylı bilgi alabilirsiniz. Bizi Facebook hesabımız üzerinden takip etmek için buraya tıklayabilirsiniz.