Kaliteli Protez Saç Nasıl Olur?

Protez Saç Nedir Açıklaması İçin Yazı Ve Protez Saç Görseli

Saç dökülmesi sorunu yaşayan kişilerin sık tercih ettiği çözümlerden biri de protez saçtır. Protez saç, kişiye özel üretilerek doğal bir görünüm sağlıyor. Ancak görünümün doğal ve güzel olması protez saçın kalitesine bağlı. Kaliteli protez saç hem doğal görünüm hem de rahat bir kullanım vadederken kalitesiz protez saçlar için durum böyle olmuyor.

Her şeyde olduğu gibi protez saçta da kalitenin büyük önemi bulunuyor. Sonuçta görünümü büyük ölçüde etkileyecek olan bu materyal kalitesiz olduğunda olumsuz ve doğal olmayan görünümlere neden oluyor. Protez saçın kalitesini anlamak için ise bazı noktalara dikkat etmek gerek.

Protez Saç Seçimi Nasıl Yapılır?

Saç protezi kişinin tercihleri ve uzmanın önerileri doğrultusunda seçilmektedir. Bu seçimde öncelik doğal görünümdür. Kişinin kendi saçına en yakın protez seçilerek doğal görünüm yakalanmaktadır. Kişinin kendi saçından örnek alınarak üretilen protezler de bulunmaktadır.

Protez saç seçimi oldukça önemli bir seçimdir. Çünkü kaliteli protez saç kişinin tüm yaşamını etkileyecektir. Protez seçiminde uzmanların dikkat ettiği noktalar şu şekildedir:

 • Kişinin saç tipi
 • Kişinin cilt yapısı
 • Saçının kalınlığı
 • Saçın düz ya da dalgalı olması
 • Saçın rengi ve renk geçişleri
 • Kişinin istediği saç modeli

Bu kriterler protezin ideal sonuçlar vermesi için uygun kriterlerdir. Protezin kaliteli olmasının dışında bu kriterlere de uyum sağlaması gerekir. Saç protezi ne kadar kaliteli olursa olsun kişiye uygun olmadıkça istenen sonuçları vermeyecektir. Uzmanların görüşleri ve değerlendirmeleri seçim aşamasında büyük önem taşır.

Kaliteli Protez Saç Nasıl Olur?

Bir protez saçın kalitesini belirleyen en önemli unsur doğal görünümüdür. Protez saçın dışarıdan belli olmaması ve kişinin görünümünü olumlu etkilemesi gerekir. Kaliteyi belirleyen diğer unsurlardan biri ise protezin yerleştirildiği zeminin hava ve su geçiriyor olmasıdır. Hava ve su geçirgen bir protez kişinin kafa derisini de rahat ettirecektir. Hava almayan bir protezin kullanım ömrü kısa olur. Ayrıca kafa derisini rahatsız ederek kişinin yaşam kalitesini olumsuz etkiler.

Saç protezi doğal saçtan üretildiği için seçim yaparken hassas davranmak gerekir. Protezin kişiye özel üretilmesi her zaman daha kaliteli ve daha iyi sonuçlar verecektir. Protezinizin size özel mi yoksa hazır üretim mi olduğunu anlamanın birkaç yolu vardır. Öncelikle size özel bir protez için ilgili uzman öncesinden ölçü alır. Ayrıca üretilen protezin altında sizin adınız yazar. Eğer protezin altında adınız yazmıyorsa o protez hazır üretim olabilir.

Doğru Protez Saç Tercihi Yapmanın Faydaları

Kaliteli protez saç tercihi yapmanın birçok faydası olacaktır. Yaptığınız doğru saç seçimi ile uzun yıllar kullanacağınız doğal bir saç görünümüne sahip olursunuz. Günlük hayatınızı, öz güveninizi ve sosyal yaşantınızı tamamen etkileyecek bu seçimin faydalarını şu şekilde sıralamak mümkündür:

 • Kaliteli bir protez her yöne sorunsuzca taranır.
 • Denize ya da havuza girerken sorun çıkarmaz.
 • Tıpkı gerçek saç gibi görünür. Kişi terlediğinde dahi doğal görünüm değişmez.
 • Hava ve su geçirgenliği sayesinde kişinin saç derisini korur.
 • Sosyal hayatta öz güveni arttırır.
 • Kendi saçınız gibi kullanmanız mümkündür.

Protez saçın diğer bir avantajı ise saç ekimine göre daha az maliyetli olmasıdır. Ayrıca cerrahi bir operasyon olmaması da büyük bir avantajdır. Kaliteli bir protez saç tercih ettiğinizde bunu uzun bir süre kullanmanız mümkündür. Yalnızca yapmanız gereken bakımlara dikkat etmeniz gerekir.

Protez Saçın Kullanım Ömrü Ne Kadardır?

Kullanım ömrü de protez saçın kalitesine ve kullanıcının bakımına göre değişen durumlardan biridir. Kaliteli bir protezi 1 yıl kullanmak mümkündür. Ancak bu noktada kullanıcının bakımına özen göstermesi önem taşır. Bakımsız bir kullanıcı protezin ömrünü 6 ayda tüketirken, doğru bakımlarla kullanan bir kullanıcı 2 yıl kadar protezi kullanabilmektedir. Protezlerin kullanım ömrü hakkında detaylı bilgi almak için “Protez Saç Ne Kadar Dayanır?” başlıklı yazımızı okuyabilirsiniz.

Protez Saç İle İlgili Bilinmesi Gerekenler

Protez saç tercihi yapacak olan herkesin bilmesi gereken 5 temel nokta vardır. Kaliteli protez saç uzun süre kişi ile birlikte olacağı için bu yola girmeden önce bunları bilmekte fayda vardır:

 1. Protez saç cerrahi bir yöntem değildir. Bu nedenle herkes rahatlıkla tercih edebilmektedir. Ayrıca cerrahi yöntemlere kıyasla daha makul fiyatlardadır.
 2. Saç protezi doğal bir görünüm sunar. Gerçek saçtan üretildikleri için sentetik bir görünüm sunmazlar. Qantum gibi bazı yöntemlerde ise kişinin kendi saç örnekleri ile protez tasarlanmaktadır. Bu protezleri doğal saçtan ayırt etmek neredeyse mümkün değildir.
 3. Kişiye özel üretilmektedir. Yani kişinin ihtiyacı ne kadarsa ona göre tasarlanmaktadır.
 4. Saçın durumuna göre tüm kafaya ya da belirli bir bölüme uygulanmaktadır. Yani ihtiyacı olmayan kişiler için daha küçük protezler kullanılmaktadır.
 5. Saç protezi herkes için uygundur. Hem kadınlar hem de erkekler protez tercih edebilmektedir. Sonuç olarak kişisel bakımını sağlayan 12 yaşından büyük herkes protez kullanabilir.

Ürünlerimiz ve hizmetlerimizle ilgili daha detaylı bilgi almak için buraya tıklayarak bizimle iletişime geçebilirsiniz. Bizi Facebook sayfamız üzerinden takip etmek için buraya tıklayabilirsiniz.