Erkeklerde Saç Dökülmesi

Saç dökülmesi ya da kellik özellikle erkeklerde daha sık görülen bir sorundur. Özellikle orta yaşlı erkeklerde saç dökülmesi oranı oldukça yüksektir. Saç dökülmesi birçok nedenden olabilir. Stres, yaşlılık, genetik ya da vitamin eksikliği gibi problemler saç dökülmesine yol açabilir. Ayrıca saç dökülmesi birçok farklı şekilde olabilmektedir. Erkeklerde saç dökülmesi genellikle erkek tipi saç dökülmesi şeklinde ortaya çıkmaktadır.

İsminden de anlaşılacağı gibi, erkeklerde en çok yaygın olan saç dökülme tipi erkek tipi saç dökülmesidir. Erkek tipi saç dökülmesi, saçın tepe noktasından başlayarak dökülmesine denir. Bu dökülme tipi özellikle orta yaştaki erkeklerde oldukça sık görülmektedir. Erkek tipi saç dökülmesi, özellikle stres gibi etkilerden dolayı son zamanlarda genç kuşaklarda da sık sık görülmeye başlamıştır.

Erkek Tipi Saç Dökülmesinin Sebepleri Nelerdir?

Kişiden kişiye değişen birçok nedenden dolayı saç dökülmesi meydana gelebilmektedir. Genel olarak stres, yoğun çalışma temposu, yaşlılık gibi sebepler temel nedenler olsa da genetik yatkınlık, dengesiz beslenme veya deri hastalıkları da erkek tipi saç dökülmesini tetikleyen etkenlerdendir. Bu yüzden bu tüs sorunlar yaşamamak için stres başta olmak üzere bu etkenlerden uzak durulmalıdır.

Erkek Tipi Saç Dökülmesinin Özellikleri

Erkeklerde saç dökülmesi ergenliği atlattıktan sonra neredeyse her yaşta görülebilmektedir. 20’li yaşlarda sık sık görülmesine karşın genelde 40-50 yaş arasında erkeklerde daha çok görülmektedir. Aynı zamanda erkek tipi saç dökülmesinin birbirinden farklı belirtileri de olabilmektedir. Erkek tipi saç dökülmesinin görülme aralığı, ya da gösterdiği belirtiler kişiden kişiye göre değişiklik gösterir ve genelde sorunun kökü genetiktir.

Erkek tipi saç dökülmesinde, saçın neredeyse her bölgesi dökülse de ense kısmına hiçbir şey olmamaktadır. Bunun sebebi ise ense kısmındaki saçların yaşam boyu yüksek kalitede kalmasıdır. Saç ekimi uygulamalarının büyük bir kısmı, enese bölgesinde bulunan saçların kalitesi sayesinde gerçekleşmektedir.

Erkeklerde Saç Dökülmesi Evreleri

Erkek tipi saç dökülmesinin evreleri hakkında tam bir bilgi mümkün olmasa da, kendini daha sık belli eden ve görüldüğünde dikkat edilmesi gereken üç ana evre vardır. İlk evrede alın çizgisinin doğrudan olarak genişlemesi ile başlar. Sonraki evre ise kelliğin alnın orta kısmına kadar gittikçe yayılması ve genişlemesidir. Sonuncu ve en önemli evre ise kafanın ense kısmı hariç bütün saçın dökülmesi, kısacası kel kalmaktır.

Erkek tipi saç dökülmesi genel olarak bu üç evreden oluşmaktadır. Bu evrelerin dikkate alınmaması durumunda da saç dökülmesi hızlı bir şekilde devam eder ve kellik kaçınılmaz olur. Kellik oluştuğunda ise çözüm yollarından biri protez saçlardır. Protez saçlar ile erkeklerde saç dökülmesi çözüm bulmaktadır.

Protez saçlar hem tüm kafaya hem de belirli bir bölgeye uygulanabilmektedir. Oldukça doğal sonuçlar veren protez saçlar ile harika bir görünüm yakalayabilirsiniz. Web sitemizde bulunan protez saçlarla da kellik problemlerinize çözüm bulabilirsiniz. Hizmetlerimiz hakkında daha detaylı bilgi almak için buraya tıklayarak bizimle iletişime geçebilirsiniz. Protez saç mi saç ekimi mi başlıklı yazımızı okumak için buraya tıklayabilirsiniz. Bizi Facebook sayfamız üzerinden takip etmek için buraya tıklayabilirsiniz.