Kadınlarda Erkek Tipi Saç Dökülmesi Nedir? Çözümleri Nelerdir?

Kadınlarda Erkek Tipi Saç Dökülmesini Anlatan Blok Yazısı Görseli

Saç dökülmesi, kadınlarda erkeklere nazaran daha az görülmektedir. Fakat kadınların saçı erkeklerden daha az dökülse de, saç dökülmesi kadınları erkeklerden daha çok etkilemektedir. Saçı çok fazla dökülen bir kadın ruhsal problemler yaşayabilir, kendini aşırı stres altında hissedebilir ve bu durumlar kadının hayat kalitesini olumsuz etkileyebilir. Kadınlarda erkek tipi saç dökülmesi de psikolojik olarak olumsuz etkileri bulunan durumlardan biridir.

Kadınlarda üç tip saç dökülmesi olsa da, psikolojik anlamda en çok hırpalayan ve en çok kelliğe sebep olan dökülme türü erkek tipi saç dökülmesidir. Bu dökülme isminden de anlaşılacağı gibi daha çok erkeklerde görülür. Ancak bu dökülme türünden kadınlar daha fazla etkilenmektedir. Bu dökülme türünün nedenlerini bilmek ve uygun tedavi yöntemlerine başvurmak kişinin ruh sağlığı için çok önemlidir.

Kadınlarda Erkek Tipi Saç Dökülmesinin Nedenleri Nelerdir?

Kadınlarda erkek tipi saç dökülmesinin birçok farklı nedeni olabilmektedir. Özellikle ilaç kullanımı, fiziksel ve duygusal stres bu nedenlerden en popülerleridir. Ayrıca bu dökülmenin nedeni genetik nedenler de olabilmektedir. Özellikle hormonal bozukluklar kadında erkek tipi saç dökülmesine neden olabilmektedir. Hormonal bozuklukların özünde aileden gelen genler bulunmaktadır.

Bu dökülme türünde genetik yatkınlık oldukça sık karşılaşılan bir durumdur. Özellikle androjen hormonunun gereğinden fazla salgılanması durumu erkek tipi saç dökülmesine neden olabilmektedir.

Erkekler androjen ve testesteron hormonlarını kadınlardan daha çok salgılamaktadır. Kadınlarda ise östrojen hormonu erkeklerden daha fazla salgılanmaktadır ve östrojenin saçları koruma özelliği vardır.

Kadınlar özellikle menapoz dönemlerinde, normalden daha fazla testesteron salgılarsa ve östrojen başkanlığını yitirirse saçların tepe noktasında dökülmeler başlar. Bu durumu düzeltecek hormon tedavileri olsa da tedaviyi kabul etmeyen kadınlarda androjen hormonunu yükselmeye başlar ve saç dökülmesi kaçınılmaz olacaktır.

Kadınlarda Erkek Tipi Saç Dökülmesinin Belirtileri Nelerdir?

Saç dökülmesinin erkek tipi saç dökülmesi olduğunu anlamak için saçın nereden döküldüğüne bakmak gerekir. Dökülmenin ilerleyen aşamalarında erkeklerdeki kelleşme gibi bir görüntü ortaya çıkmaktadır. Ancak erken teşhis ve erken tedavi uygulamak için ise hormon testleri yaptırmak çok önemlidir.

Erkek tipi saç dökülmesinde saç genellikle tepe noktasından dökülmektedir. Saçın hızlı bir şekilde seyrekleşmesi, saçın döküldüğü bölgenin bariz bir şekilde belli olması erkek tipi saç dökülmesinin en büyük belirtilerindendir.

Erkek tipi saç dökülmesi genellikle hormon tedavileri ile belirli olsa da asıl önemli olan şey saç kaybının nasıl olduğudur. Erkek tipi saç dökülmesi normal saç dökülmesinden daha hızlı bir şekilde gerçekleşmektedir.

Kadınlarda erkek tipi saç dökülmesi ortalama 30’lu yaşlarda ortaya çıkmaktadır. Genellikle yaş ilerledikçe saç kaybı çoğalmaktadır. Çok sık olmasa da yine genetik nedenlerden dolayı ergenlikte de erkek tipi saç dökülmesi görülebilmektedir.

Erkek Tipi Saç Dökülmesinin Tedavi Yolları Nelerdir?

Kadınlarda erkek tipi saç dökülmesinin ne yazık ki günümüzde kesin bir tedavisi bulunmamaktadır. Eğer hormon testleri ile erken bir teşhise varırsa yavaşlatabilir ancak dökülmeye son verecek bir yöntem bulunmamaktadır.

Lakin saç dökülmesi durdurulması da kel görüntüyü engelleyecek bir takım uygulamalar vardır. Birtakım saç serumları kellik görüntüsünü geciktirerek önleyebilmektedir.

Kellik görüntüsüne bir başka çözüm ise protez saç uygulamasıdır. Protez saçlar yüzde yüz insan saçı ile yapılmaktadır. Saç protezleri ile tıpkı doğal saç gibi görünen görüntüye ulaşmak ve yeniden mutlu olmak mümkündür.

Biz de sizler için sunduğumuz protez saçlarımızla yeniden mutlu ve güzel görünmenizi sağlıyoruz. Kadınlar için özel olarak ürettiğimiz protez saçlarla görünümünüzü tazeliyor ve size yeniden mutluluk sağlıyoruz. Siz de hizmetlerimiz hakkında detaylı bilgi almak istiyorsanız buraya tıklayarak bizimle iletişime geçebilirsiniz. Bizi Facebook sayfamız üzerinden takip etmek için buraya tıklayabilirsiniz.