Saç Dökülmesi Nedenleri Nelerdir?

Saç Dökülmesi Nedenlerini Anlatan Blok Yazısı Görseli

Saç dökülmesi günümüzde hem kadınlar hem de erkekler için büyük bir sorun. Aslında saç dökülmesi saç tellerinin ömrünün normal bir parçası. Saç telleri 3-4 yıllık ömürlerini tamamladıktan sonra doğal döngüsünün bir parçası olarak dökülür. Bu nedenle her insanda günde 50-100 saç teli dökülmesi normaldir. Belirgin bir saç dökülmesinden bahsedebilmek için günde 100 telden fazla saçın dökülmesi gerekir. Bu durum birbirinden farklı saç dökülmesi nedenleri ile meydana gelebilir.

Sağlıksız bir saç dökülmesinden söz edebilmek için dökülen saçların kafadaki saçların yüzde onundan daha fazla olması gerekir. Bu tarz bir saç dökülmesi genetik nedenlerden tutun da stres gibi psikolojik nedenlere kadar birçok duruma bağlı olabilmektedir. İşte bazı saç dökülmesi nedenleri:

1- Genetik Nedenler

Genetik nedenler özellikle de erkek tipi saç dökülmesi için oldukça önemli bir etkendir. Erkeklerde saç dökülmesi genellikle hormon bağımlı bir saç dökülmesidir. Kronik olan bu dökülme yaş ilerledikçe artar ve kellik meydana gelir. özellikle de ileri yaş erkeklerde kellik oldukça sık görülmektedir. Bu durumda genetiğin etkisi de büyüktür.

Zaman zaman kadınlarda da erkek tipi saç dökülmesi yaşanmaktadır. Bu durumda kadınlarda da kelleşmeler görülmektedir. Kelleşmeler ve saç dökülmeleri hem estetik olarak hem de psikolojik olarak kötü etkiler yaratmaktadır.

2- Deri Hastalıkları

Çeşitli deri hastalıkları da saç dökülmesi nedenleri arasındadır. Deriyi tutan hastalıklar saç derisini etkileyerek saç dökülmesine neden olmaktadır. Sedef, egzama, mantar hastalıkları, aşırı yağlı deri gibi birçok hastalık saç dökülmesine neden olabilmektedir.

3- Beslenme

Beslenme alışkanlıkları da saç dökülmesini doğrudan etkiler. Vücutta canlı bir organ niteliğinde olan saçlar kan yoluyla beslenmektedir. Bu nedenle besinler saç sağlığını etkilemektedir. Karbonhidrat ağırlıklı tek tip beslenme saç dökülmesine neden olmaktadır. Uzun süreli açlık ve yanlış diyetler de bu sonuca neden olabilmektedir. Bu sorunun çözümü oldukça basittir. Beslenme alışkanlıklarını değiştirmek gerekir.

4- Vitamin ve Mineral Eksiklikleri

Demir, B12, D vitamini, çinko gibi vitamin ve mineral eksiklikleri saç dökülmesi nedenleri arasındadır. Bu tür vitamin ve mineral eksiklikleri durumunda eksiği gidermek için takviye almak gereklidir. Demir takviyesi saç dökülmesinin olmadığı durumlarda bile yeni saç oluşumunu arttırmaktadır.

5- Hormonal Sorunlar

Hormonlar da saç dökülmesi ile birebir ilişkilidir. Kadınlarda erkek tipi saç dökülmesinin nedenlerinden biri de PCOS’tur. Bu sendromda adetler düzensizleşir, kıllarda artış olur, kilo alımı yaşanır ve saç dökülmesi olur. Erkeklerde de saç dökülmesinden testosteron hormonu sorumludur. Testosteron hormonu vücut kıllarında artışa neden olurken saçta dökülmeye neden olur.

Saç Dökülmesinin Çözümü

Saç dökülmesi nedenleri çok çeşitlidir. Bununla beraber çözümleri de çok çeşitli olmaktadır. Saç dökülmesinin nedeni tespit edildiğinde öncelikle nedene yönelik bir tedavi uygulanmalıdır. Ancak saç dökülmesi kelliğe neden olduysa saç ekimi, peruk, protez saç gibi yöntemler ortaya çıkmaktadır.

Protez saç, saç dökülmesinin ve kelliğin en popüler çözümlerinden biridir. Saç dökülmesinin nedeni ne olursa olsun protez saç çözüm olarak kullanılmaktadır. Protez saç hem tüm kafaya hem de lokal olarak bir bölgeye uygulanabilmektedir.

Saç dökülmesi sorunu yaşıyorsanız başvuracağınız ilk yerlerden bir tanesi de Saçlı Ol Saç Market. Web sitemiz üzerinde sizler için birçok protez saç sistemini sunmaktayız. Web sitemizi ziyaret ederek size en uygun protez saç sistemini tercih edebilirsiniz. Hizmetlerimiz hakkında detaylı bilgi almak ve bizimle iletişime geçmek için buraya tıklayabilirsiniz. Bizi Facebook sayfamız üzerinden takip etmek için buraya tıklayabilirsiniz.